Uzun zamandır wordpress kullandığım sitemde forum kurmak istiyordum. Uzun araştırmalar yaptım ve sonunda wordpress için en iyi forum eklentisini buldum diyebilirim. Wordpress forum için çok iyi diyebileceğimiz üç tane süper forum eklentisi vardır. Bunlar : bbPress, Asgaros Forum ve wpForo eklentileridir. Bu üç eklentiyi de birçok defa indirip kurdum. Hepsinin kendine göre artıları eksileri mevcuttur diyebilirim ama eğer kuracağınız forum sitesinin wordpress ile tam uyumlu olmasını istiyorsanız bu üç eklenti tam olarak işinizi görecektir. Bu üç eklenti ile ilgili detaylı bilgileri sitemde arama yaparak bulabilirsiniz.
bbpress forum eklentisi
Wordpress kullanarak kurduğum sitemde en son olarak karar kıldığım forum eklentisi bbPress forum eklentisi oldu ve ben bu yazımda bu eklentiden bahsetmek istiyorum.

Her şeyden önce bu eklenti wordpress ekibi tarafından yapılmıştır. Wordpress ekibi tarafından yapıldığı için de wordpress ile daha uyumlu ve siteyi kasmadığını gördüm diyebilirim. Bunlara ek olarak çok geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olduğu gerek kısa kodlarla gerekse de eklentilerle ortaya profesyonel bir forumda çıkartabiliyorsunuz. Zarif ve akıcı bir forum eklentisini arıyorsanız bbPress eklentisi sizin için kesinlikle en ideal forum eklentisi olacaktır diyebilirim.

bbPress Forum Eklentisi Kurulumu

Dostlar eklenyi normal bir wordpess eklentisi kurar gibi kurabiliyorsunuz ama ben yine de bilmeyenler için anlatmak istiyorum. bbPress eklentisini iki şekilde kurabiliyorsunuz. İster eklenti dosyalarını indirip FTP programı aracılığıyla sitenizin eklentilerinin olduğu klasöre atarak kurun isterseniz de sitenizin admin bölümüne girip eklentiler/yeni eklenti yükle deyip arama kutusuna bbPress yazarak kurun her iki şekilde de eklentiyi sorunsuz bir şekilde kurabiliyorsunuz.
bbpress forum eklentisi kurulumu

bbPress Forum Eklentisi Ayarları

Eklenti kurulum işlemini tamamladıktan sonra işin önemli kısmı olan ayarlar, kategori ve forum kurma kısmı kalıyor. Eklentinin ayarlarına ulaşmak için sitenizin admin panelinden ayarlar/forumlar yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz. İlk başta forum ayarları ile oynamanıza bile gerek yoktur. Zira ilk kurulumda forum gerekli ayarları ile kuruluyor ama siz dediğim gibi yine de ayarlarını kendinize göre değiştirebiliyorsunuz. Yine forum sitenize kategori ve forum oluşturmak için sağ tarafta meydana gelen Forumlar butonu ile istediğiniz gibi kategori ve forum oluşturabilir, bunların sıralamasını da istediğiniz değiştirebilirsiniz.

bbPress ile oluşturduğunuz forum sitesinin görselliği ilk başlarda belki sizi tatmin etmeyebilir ama emin olun zamanla çok seveceksiniz. Çünkü zamanla aslında ne kadar kaliteli bir forum eklentisi olduğunu göreceksiniz. Bunun yanında size bir eklenti ismi vereceğim ve bu eklenti ile hiç  bir kod bilginiz olmasa dahi forumu istediğiniz şekle sokmanız mümkün. Ben forum sitemi şekillendirmek için bbp style pack eklentisini kullanıyorum ve gerçekten işini layıkıyla yapıyor diyebilirim.

Bu arada bir demo görmek isteyenler için bbPress eklentisi kullanarak oluşturduğum kadın forum adlı forum sitemi ziyaret edebilirler. Bu şekilde hem bir demo görmüş olursunuz hemde bbp style pack eklentisi kullanarak nasıl bir forum sitesi ortaya çıkarabileceğinizi görmüş olursunuz.

1 Yorumlar

  1. Teşekkür ederim güzel bir anlatım olmuş benimde bir kaç wordpress sitem var ancak forum şeklinde degil ilerleyen zamanlarda wordpress üzerine bir forum kurmak istersem tekrar yazınızı okumayı düşünüyorum. Başarılar dilerim.

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski