Simyacı Roman Özeti

Severek okuduğum, okuduğumda tekrar tekrar okumak istediğim kitapların özetini dilim döndüğünce sitemde de paylaşmaya çalışıyorum. Simyacı kitap özeti başlığı ile burada paylaştığım kitap da gerçekten okuduğumda beni başka dünyalara götüren ender kitaplardan biriydi. Gerek kitabın konusu gerekse de yazarın kullandığı dil oldukça güzeldi. Aşağıda paylaşacağım bilgiler bir nevi simyacı roman özeti gibi olacak ama burada ben özet deyip sayfalar dolusu yazmayacağım. Kısacası bu yazı arama motorlarında aranılan simyacı roman özeti kısa şeklinde olacaktır.
simyacı kitabı özeti

Kitabın Konusu

Kitabın özetine geçmeden önce simyacı kitabının konusuna değinmek istiyorum. Bu kitabın konusu İspanya'da çobanlık yapan bir gencin kişisel menkıbesini gerçekleştirmek için Mısır'a kadar yaptığı masalsı yolculuktur. 

Kitabın Özeti

Simyacı romanın kahramanı Santiago adında bir gençtir. Santioago'nun babası oğlunu rahip olması için onu papaz okuluna gönderir. Santiago biraz büyüdüğünde rahip olmak istemediğini babasına söyler. Kendisi bir gezginci olup dünyayı dolaşmak istediğini ve bunun içinde çoban olmak istediğini dile getirir. Babası her ne kadar onu bu durumdan vaz geçirmeye çalışsa da durum değişmez ve oğluna koyun alabilmesi için gerekli parayı verir. Santiago'nun gezginlik yolculuğu bu şekilde başlamış olur.
simyacı roman özeti kısa
Çoban Santiago uzun bir süre boyunca çobanlık yapmaya devam eder ve çobanlıkla ilgili neredeyse her şeyi bilir. Uzun bir süre ve tekrarlanarak gördüğü bir rüyasını yorumlatmak için yaşlı bir kadına giden genç çoban burada kadının ona hazineden bahsetmesi ve sonrasında yaşlı bir adamın yanına gelerek Kişisel Menkıbesi'nden bahsetmesi ile çobanın Mısır yolculuğu başlar ve yola koyulur. Fakat çok fazla yolculuk yapmadan sahip olduğu tüm parasını çaldırır. Sonrasında ise bir billuriye dükkanında iş bulan ve uzun bir süre burada çalışıp iyi paralar kazanan bu genç kervan ile Mısır'a gitmek için hareket eder. Kervan yolculuğu boyunca İngiliz ile iyice arkadaş olur ve uzun bir yolculuktan sonra çölde bulunan vahaya varırlar. Savaşlardan dolayı uzun bir süre vahada kalan Santiago, burada Fatima adında bir kızla tanışır ve birbirlerine aşık olurlar. Olaylar tabi bununla bitmiyor. Santiago burada sahip olduğu yeteneklerden dolayı vahanın baskına uğramasını haber alır ve durumu vaha yöneticilerine bildirir. Baskın önlenir ve Santiago vahanın müşaviri olur. Burada simyacı ile tanışan genç yolculuğa simyacı ile birlikte çıkar. Simyacı ile yolculuğu da olaysız geçmeyen genç sonunda yolculuğa bir yerden sonra tek başına devam eder ve uzun bir süre sonra Mısır Piramitleri'ni görür. Santiago hazinesini ararken aniden çıkagelen haydutlardan güzel bir dayak yedikten sonra memleketine döner.
Santiago hazinesini memleketinde eski ve terk edilmiş kilisede bulur. Söz verdiği gibi hazinesinin onda birini çingeneye vermeye, daha sonra ise çok sevdiği biricik aşkı Fatima'ya kavuşmak için yola koyulur.

Kitabın Ana Fikri

Mutluluk bazen bize uzak görünse de çok yakınımızda olabilir. Bunu geç de olsa anlamak bize hayatın tadına varmamızı sağlar. 

Post a Comment

Daha yeni Daha eski