Huawei Hangi Ülkenin Markası?

Teknoloji çok acayip bir şey. Bundan birkaç yıl önce akıllı telefon sektöründe Huawei firmasının esamesi bile okunmuyorken şimdilerde bu firma liderliğe oynuyor. Firmanın telekominikasyon alanındaki liderliğini çoğu insan biliyordu ama telefon sektöründe ismi hiç yoktu. Huawei son zamanlarda özellikle ABD başkanı Donalt Trump'ın firmayı casusluk yapmak suçlamasıyla Huawei dünya gündemini uzunca bir süre meşgul etti. Peki dünyanın en büyük firmalarından biri olan Huawei nerenin malı bunu biliyor musunuz?  Haydi gelin bu soruların cevaplarına bir göz atalım.
huawei hangi ülkenin markası
Huawei firması 1987 yılında eskiden görev yapmış olan eski bir subay olan Ren Zhengfei tarafından kurulmuştur. Şirketin ana merkezi Çin'in Shenzen şehrinde bulunur ve çok uluslu bir telekominikasyon firmasıdır. Firma 2012 yılında dünyanın önde gelen firmalarından Ericson'u geride bırakarak dünyanın en büyük ağ ve telekominikasyon cihazı üreten firma unvanını eline geçirmiştir. Bir sürü ülkede toplam 21 AR-GE merkezi bulunan şirketin ikinci en büyük AR-GE merkezi ise ülkemizde bulunmaktadır. Zaten ABD ile yaşadığı gerilim sonrası firma ülkemize verdiği önemi daha da artırmıştır.

Kuruluş : 1987
Kurucusu : Ren Zhengfei
Ülke : Çin
Alan : Telekominikasyon, telefon
Huawei Resmi Web Sitesi : https://www.huawei.com
Huawei Türkiye Resmi Web Sitesi : https://www.huawei.com/tr/

Özellikle son yıllarda kaliteli telefonlar ile adından çok sık bahsedilen firmanın logosu, anlamı çiçek olan kelimeden esinlenerek tasarlanmıştır. Firma şuan Samsung firmasından sonra geliyor ve dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisi konumundadır. ADB tarafından ambargo uygulanmasaydı çok kısa bir süre sonra belki de dünyanın en büyük telefon üreticisi olacaktı ama ambargolar firmayı baya bir zor duruma soktu diyebiliriz. Zaten firmanın hedeflerinden biri hiç şüphesiz dünyanın en büyük telefon üreten firması olmaktı ama ambargolar bu hedefin kısa zamanda gerçekleşmesine engel oldu diyebiliriz.
Huawei hangi ülkenin veya Huawei menşei neresi gibi sorulara cevap olarak ele aldığım bu yazının sonuna gelmiş bulunuyorum.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski