Webmaster Ne Demek?

Konuya tam bir giriş yapmadan önce webmaster kelimesinin türetildiği iki kelime olan web ve master kelimeleri hakkında biraz laf kalabalığı yapmak istiyorum. Web kelimesi en basit haliyle internet anlamanına geliyor. Günlük hayatta birçok yerde web sitesi denir ya hani, işte web sitesi bir nevi internet sitesi anlamına geliyor. Master kelimesi ise bir alanda bilgi sahibi olan, uzman olan anlamına gelir. Haliyle web ve master kelimesini bir araya getirdiğimizde webmaster ortaya çıkıyor ki bu da web siteleri ile uğraşan kişiler anlamına geliyor. Yani kısacası webmaster demek web siteleri ile uğraşan kişiler demektir.
google webmaster tools nedir

Google Webmaster Tools Nedir?

Dostlar çoğumuzun bildiği gibi dünyadaki en büyük arama motoru hiç şüphesiz Google'dir. Google webmaster tools Google'nin webmasterlar için geliştirdiği site yönetim aracıdır. Tabi Google webmaster tools eski adı idi, Şimdiki Google servisinin adı Google Search Console'dir. Bu hizmet Google tarafından tüm site yöneticilerine ücretsiz olarak sunulur. Site yöneticileri veya webmaster dediğimiz kimseler sitelerini bu araca eklerler ve Google eklenen bu siteler hakkında site sahiplerine site ile ilgili bilgiler verir. Eklenen sitelerin arama motorlarında daha iyi yerler edinebilmesi için önerilerde bulunur, yapılması gerekenlerin yapılmasını ister veya hatalar varsa bu hataların düzeltilmesi için site yöneticisini yönlendirir. Yani Google'nin bu araçları site yöneticilerinin Google ile ilgili kısımlarını daha kolay yönetilmesini sağlar. 
webmaster kime denir
Bu araçları kullanmalı mıyım veya neden kullanmalıyım gibi sorular kafanızda tilki gibi dolaşıyor olabilir. Şunu kesinlikle belirtmeliyim ki bu araçlar sitenin sağlığı için çok yararlı araçlardır. Dünyanın en büyük arama motoruyla uyumlu çalışan, sağlıklı bir site sahibi olmak ve sıralamada güzel yerlerde çıkmak istiyorsanız Google Console Search araçlarını mutlaka kullanmalısınız. 

Bu arada bu site araçları sadece Google için geçerli değildir. Hemen hemen her büyük arama motorunun kendine has webmaster araçları mevcuttur. İnsanlar sitelerini bu arama motorlarının geliştirdiği araçlara da ekliyorlar. 

Son olarak ülkemizdeki webmasterlar için  bir şeyler söylemek istiyorum. Ülkemizde ne yazık ki her site açan ben webmasterım diyebiliyor. Bana göre webmaster olmak bu kadar kolay olmamalı. Webmaster uzmanlık gerektirir. Misal ben istediğim her türlü siteyi hiç kod bilgim olmasa da kurabiliyorum. Ben site kurdum diye webmaster mı oldum. Ben kendime hiç bir zaman ben webmasterım demedim çünkü dediğim gibi bana göre her site kuran webmaster değildir. 

Post a Comment

Daha yeni Daha eski