Bu yazıyı uzun tecrübelerime dayanarak kaleme alıyorum. Zira bu siteyi açmamın tek amacı insanların işine yarayacak bilgiler paylaşmak istemiş olmamdır.
Webmaster dünyasında resim sıkıştırma oldukça önemlidir. Çünkü küçük boyutlu resimler hem daha hızlı açılırlar hemde daha az alan kaplarlar. İnsanlar bunun için genelde bilgisayarlarına program indirirler ama ben size bilgisayarınıza hiç program indirmeden, programdan çok daha iyi resim sıkıştıran ve bu resimleri sıkıştırırken de kalitesini kaybetmeden işini yapan bir resim sıkıştırma sitesinden bahsedeceğim. Birçok resim sıkıştırma sitesi denediğim için kesinlikle en iyi resim sıkıştırma sitesi olduğunu söyleyebilirim. 
resim sıkıştırma siteleri
Arama motorları her zaman kendileriyle en uyumlu siteleri ön plana çıkartırlar. Haliyle eğer siteniz hızlı açılan bir site ise bu sizin bir adım önde olduğunu gösteriyor. Sitenizdeki resimleri bu resim sıkıştırma sitesi ile sıkıştırırsanız inanın aradaki farkı göreceksiniz. Siteyi belki bileniniz de vardır ama bu siteyi öyle forumlarda hiç görmedim diyebilirim. Fazla laf kalabalığı yapmadan sitenin kullanımı ile ilgili bilgiler vermeye çalışayım.

Adı Squoosh ( Siteye gitmek için site ismine tıklayın.) olan bu resim sıkıştırma sitesine giriş yaptığınızda oldukça sadece bir site ile karşılaşacaksınız. Aşağıdaki görselde gördüğünüz select an image yazsına tıkladığınızda resim yükleme ekranı karşınıza çıkacaktır.
en iyi resim sıkıştırma siteleri
Bilgisayarımıza indirdiğiniz görseli seçip eklediğimiz gibi biz hiç bir şey yapmadan kendisi görseli sıkıştırmış oluyor. Sol alt tarafta Compress yazan yerin altında sizin yüklediğiniz görselin orijinal boyutu yer alıyor. Sağ alt tarafta yani edit bölümü altında ise yüklediğiniz görselin sıkıştırılmış hali yer alıyor. Edit bölümünde yüklediğiniz görsel üzerinde birçok değişiklik yapmak mümkündür. Mesela görselin boyutlarını daha da küçültmek mümkündür. Sonrasında yine sağ taraftaki compress bölümünün altında görselin uzantısını ayarlamak mümkündür. Bütün bunları ayarladıktan sonra sağ alt köşede yer alan indirme butonuna tıklayıp görselimizi indiriyoruz ve sitemize yüklüyoruz.

Squoosh sitesi denediğim diğer resim sıkıştırma siteleri arasında açık ara en çok verim aldığım site olduğunu söyleyebilirim. Ben sitelerime resim yüklerken resimlerin optimizasyonunu bu şekilde sağlıyorum ve kesinlikle fayda gördüğümü söyleyebilirim.

En iyi resim sıkıştırma sitesi hangisidir? başlığı ile sizlerle paylaştığım bu yazımın sonuna gelmiş bulunuyorum. Sizinde resimlerinizi sıkıştırdığınız buna benzer siteleriniz varsa yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

3 Yorumlar

  1. Wordpress alt yapısına sahip olan sitem için resimleri sıkıştırmam gerekiyor. Yoksa alanım doluyor ve açılma süresi yavaşlıyor. Sıkıştırma olayını ilk başlarda önemsememiştim ama baya fark yaratıyor. Squoosh sitesini de mutlaka deneyeceğim. Teşekkür ederim tavsiye için.

    YanıtlayınSil
  2. Bir süre denemek gerekli ilk denediğim image için sıkıntı çıkardı ama daha sonrakilerde sorun olmadı. Ama şahsen kullanmak için bir süre daha test etmem gerekiyor.

    YanıtlayınSil
  3. Bence en temizi tinyJPG sitesi en iyi şekilde o optimize ediyor gibi ama sizin tavsiyenizi de deniyeceğim.

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski