Webmaster dünyasında uzun yıllardır tartışılan bir konu, Alexa değerinin SEO’ya bir etkisi var mı ?
Bu sorunun cevabını doğru bir şekilde verebilmek için öncelikle Alexa’nın ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığının bilinmesi gerekmektedir. Alexa, dünya üzerinde web sitelerinin kullanıcı ve ziyaretçi istatistiklerini tutan dizindir. Dünya üzerinde ziyaretçi sayısına göre web sitelerine sıralamalar vererek onların ne konumda olduğunu gösteren istatistik birini Alexa üzerinden web sitelerine yorumlar atılabilir aynı zamanda web sitesine hangi sitelerin link verdiğini, hangi sözcüklerin veya cümlelerin arama motorlarında o siteye ulaşmak için en fazla kullanıldığı gibi birçok istatistik Alexa üzerinden anlaşılabilir. Tüm bunların yanında Dünya sıralaması ve Ülke sıralaması da Alexanın bir başka özelliğidir. Web site domain inin kayıtlı olduğu ülke sınırları içerisinde web sitesinin hangi sırada olduğunu görebilmek mümkün. 

alexa değeri seo için önemli mi
Alexa’nın ne işe yaradığını açıkladıktan sonra konumuza dönebiliriz. Alexa’nın SEO’ya herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.  Sadece istatistik görevi yapan bu siteden Ancak, SEO yaptığınız kriterlerin işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz. Örneğin Deterjan üzerine bir SEO yaptıysanız veya yaptırdıysanız, Alexa üzerinden web sitenize Deterjan kelimesi ile kaç kullanıcının girdiği gibi istatistiklere ulaşabilirsiniz. Bunun yanında SEO etkili ise, arama motorlarında bulunma seviyeniz o kadar yüksek olacak ve Alexa üzerinde sıralamanız da artacaktır. Bu sayede SEO’nun işe yarayıp yaramadığını anlayabilirsiniz.

Bazı kişiler Alexa değerlerinin SEO’yu doğrudan etkilediğini söylemeleri normaldir. Ancak bunlara inanmamalısınız. Bunların yanında, Web site açmanın genel amacı olan gelir elde etme gibi imkânları da Alexa sayesinde kazanabilirsiniz. Şöyle bir düşünün, siz bir siteye reklam verecek olsanız Alexa sıralaması yükseklerde olana mı verirsiniz yoksa, Alexa sıralaması alçaklarda olan bir web sitesini mi tercih edersiniz?

1 Yorumlar

  1. Alexa'nın eskiden önemi SEO açısından da vardı aslında, çünkü arama motoru algoritmaları bu kadar kompleks değillerdi ve başlangıçta yoğunlukla ziyaretçi sayısına odaklanmışlardı. Zaman geçtikçe ziyaretçi sayısından ziyade kaliteli ve özgün içeriğe, doğal backlinklere ve kullanıcı deneyimine odaklanarak, Alexa algoritmasına olan paralelliklerini kaybettiler. Alexa hala aynı doğrultuda gidiyor, Alexa sıralamasını etkileyen şey ziyaret. Bu yüzden Alexa artık SEO için önemli değil ve SEO açısından bir şey ifade etmiyor.

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski